Ako terapia rázovou vlnou vplýva na bolesť a pohyblivosť

Bolesť a obmedzená pohyblivosť sú veľmi časté problémy, ktoré môžu výrazne zhoršiť kvalitu života. Existuje mnoho spôsobov, ako tieto problémy liečiť. Terapia rázovou vlnou je pomerne novou metódou, ktorá si získava čoraz väčšiu popularitu.

Čo je to terapia rázovou vlnou a ako funguje

terapia rázovou vlnou

Terapia rázovou vlnou je neinvazívnou metódou, ktorá využíva pulzujúce vlny s vysokou energiou na liečbu bolestivých oblastí a podporu hojenia tkanív.

Princíp spočíva v stimulácii samoliečebných mechanizmov tela. Rázové vlny pôsobia na postihnuté oblasti, zlepšujú krvný obeh a podporujú regeneráciu buniek.

Výhodou rázovej vlny oproti iným terapeutickým prístupom je jej neinvazívnosť. Táto terapia je bezpečná a efektívna, a preto stále viac odborníkov a pacientov jej dáva prednosť.

Rázová vlna a znižovanie bolesti

Bolesť je často spojená s rôznymi patológiami a chronickými stavmi. Rázová vlna dokáže pôsobiť na neuróny zodpovedné za vnímanie bolesti a redukovať jej intenzitu. Okrem toho má protizápalový účinok, čo prispieva k celkovému zníženiu bolesti spojenej s chronickými stavmi.

Štúdie preukázali, že rázová vlna môže byť účinnou alternatívou k tradičným analgetikám, ktoré niekedy môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky.

Vplyv na pohyblivosť

Často sa stretávame s pacientmi, ktorí bojujú s obmedzenou pohyblivosťou kvôli rôznym ortopedickým problémom.

Rázová vlna môže byť kľúčovým prvkom v ich ceste k obnove.

Terapia podporuje látkovú výmenu v postihnutých oblastiach a zvyšuje pružnosť väzív a šliach, čo vedie k zlepšeniu celkovej pohyblivosti.

Niektoré štúdie ukázali, že pacienti s chronickými ortopedickými problémami, ako sú napríklad bolesti chrbtice či kĺbov, dosiahli významné zlepšenie pohyblivosti po absolvovaní terapie rázovou vlnou.

Výsledky vedeckých štúdií

Existuje mnoho vedeckých štúdií potvrdzujúcich účinnosť rázovej vlny v liečbe rôznych stavov. Nedávne výskumy zamerané na túto terapiu zdôrazňujú jej pozitívny vplyv na regeneráciu tkanív a zníženie bolesti u rôznych skupín pacientov.

Výsledky jednej štúdie zverejnenej v časopise „Journal of Orthopaedic Research“ naznačujú, že terapia rázovou vlnou má výrazný účinok na zlepšenie pohyblivosti u pacientov s osteoartritídou kĺbov.

Záver

Terapia rázovou vlnou je bezpochyby revolučnou metódou v oblasti liečby bolesti a obnovenia pohyblivosti. Jej účinnosť je podložená vedeckými štúdiami a mnohými príbehmi pacientov, ktorí zažili pozitívne zmeny vďaka tejto terapii. Je to neinvazívna alternatíva s vysokou mierou úspešnosti, čo robí z terapie rázovou vlnou dôležitý nástroj v boji proti bolesti a obmedzeniam pohyblivosti.

Objednajte sa na svoje prvé ošetrenie rázovou vlnou v našej ambulancií Zdravie+ v Partizánskom:

Zdroje

*Wang CJ, et al. Shock wave therapy enhances bone mass and bone strength after fracture of the femur in a rat model. J Bone Joint Surg Br. 2003 Mar;85(2):200-6. DOI: 10.1302/0301-620X.85B2.13194
*Speed C. A systematic review of shockwave therapies in soft tissue conditions: focus on the evidence. Br J Sports Med. 2014 Oct;48(21):1538-42. DOI: 10.1136/bjsports-2012-091961
*Notarnicola A, et al. Shockwave therapy in the treatment of complex regional pain syndrome. A pilot study. Musculoskelet Surg. 2016 Aug;100(2):163-8. DOI: 10.1007/s12306-016-0420-y
*Wang CJ, et al. Shock wave therapy improves long-term functional outcomes of patients with chronic refractory tennis elbow. Clin Orthop Relat Res. 2015 Jan;473(1):363-70. DOI: 10.1007/s11999-014-3987-y