Tajomstvo, ktoré lekári nechcú, aby ste vedeli: Ako liečiť tenisový lakeť…

Čo je tenisový lakeť (laterálna epikondylitída)

ako liečiť tenisový lakeť

Tenisový lakeť, odborne nazývaný laterálna epikondylitída, je bolestivé ochorenie postihujúce oblasť vonkajšej časti (epikondylu) ramennej kosti, kde sa upínajú svaly predlaktia.

Napriek svojmu názvu, tenisový lakeť nepostihuje len tenistov, ale aj ľudí vykonávajúcich iné činnosti, ktoré nadmerne zaťažujú svaly predlaktia.

Dobrá správa je, že existujú účinné spôsoby, ako liečiť tenisový lakeť a vrátiť sa k obľúbeným aktivitám bez bolesti.

Príčiny vzniku tenisového lakťa sú rôznorodé, no väčšinou súvisia s preťažením svalov predlaktia. Liečba tenisového lakťa zvyčajne zahŕňa odpočinok, aplikáciu ľadu, fyzioterapiu a lieky proti bolesti.

U ľudí, ktorí nie sú aktívni športovci, môže byť príčinou vzniku ochorenia opakovaná činnosť vyžadujúca rotačné pohyby predlaktia, ako je práca so skrutkovačom, kľúčom, štetcom alebo počítačovou myšou. Rizikové faktory pre vznik tenisového lakťa zahŕňajú vek, povolanie a športové aktivity.

Najčastejšie sa ochorenie objavuje u ľudí medzi 30. až 50. rokom života, no nevyhýba sa ani mladším či starším jedincom.

Príznaky tenisového lakťa

Dominantným príznakom tenisového lakťa je bolesť lokalizovaná na vonkajšej (laterálnej) strane lakťa. Táto bolesť sa zvyčajne objavuje postupne a v počiatočných štádiách môže byť len mierna a prechodná.

S postupom času sa však stáva intenzívnejšou, perzistentnou a môže vyžarovať od vonkajšieho epikondylu humeru (kostného výbežku na vonkajšej strane lakťa) smerom do predlaktia. Mnohí ľudia s tenisovým lakťom sa obávajú, že bolesť nikdy neustúpi, a preto hľadajú rady, ako liečiť tenisový lakeť.

Okrem bolesti môžu pacienti s tenisovým lakťom pociťovať slabosť a obmedzenú pohyblivosť postihnutej končatiny. Bolesť a zápal v oblasti úponu šliach extenzorových svalov predlaktia môžu viesť k zníženiu sily stisku a obmedzeniam pohybu v zápästí a lakti.

S vhodnou starostlivosťou a pozornosťou venovanou faktormi, ktoré prispievajú k tenisovému lakťu, sa väčšina ľudí môže naučiť, ako liečiť tenisový lakeť a predchádzať jeho opakovanému výskytu.

Tradičné spôsoby – ako liečiť tenisový lakeť

Tradičné spôsoby, ako liečiť tenisový lakeť, sa často zameriavajú na zmiernenie symptómov a zníženie bolesti, avšak majú svoje obmedzenia a riziká. Bežnou liečbou sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAIDs), ako sú ibuprofén alebo naproxén.

Tieto lieky dokážu účinne potlačiť bolesť a zápal, ale ich dlhodobé užívanie môže viesť k viacerým vedľajším účinkom.

Predstavte si, že užívate NSAIDs každý deň počas niekoľkých týždňov.

Zo začiatku cítite úľavu, ale postupne sa môžu objaviť problémy s trávením, ako je pálenie záhy, žalúdočné vredy alebo dokonca krvácanie.

V ťažších prípadoch tenisového lakťa, lekári siahajú po kortikosteroidových injekciách priamo do postihnutej oblasti.

Tieto injekcie, rýchlo a efektívne zmierňujú bolesť a zápal, čo pacientom prináša okamžitú úľavu. Avšak, ich účinok je často krátkodobý a bolesť sa môže vrátiť po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch.

Opakované podávanie injekcií, nie je vhodné, pretože môže viesť k oslabeniu šliach a väzov, čím sa zvyšuje riziko ďalšieho zranenia.

Ako liečiť tenisový lakeť pomocou rázovej vlny

Vďaka pokroku v medicíne, sa objavila revolučná metóda, ako liečiť tenisový lakeť- rázová vlna.

Princíp fungovania rázovej vlny spočíva v aplikácii vysokoenergetických akustických vĺn priamo na postihnuté tkanivo. Tieto vlny prechádzajú cez kožu a pôsobia na úrovni buniek, stimulujúc prirodzené hojenie tela.

Keď rázová vlna zasiahne oblasť tenisového lakťa, vytvára mikroskopické bubliny, ktoré následne implodujú, generujúc silu pôsobiacu na poškodené tkanivo. Tento proces sa nazýva kavitácia a je kľúčovým mechanizmom účinku rázovej vlny.

Priebeh ošetrenia tenisového lakťa rázovou vlnou je neinvazívny a nevyžuje si žiadnu anestéziu. Sedenie, zvyčajne trvá 10-15 minút a pre dosiahnutie optimálnych výsledkov sa odporúča absolvovať 3-5 ošetrení s odstupom 5-7 dní.

Intenzita rázovej vlny sa prispôsobuje individuálnej tolerancii pacienta, aby bola terapia čo najúčinnejšia a zároveň bezbolestná. V porovnaní s tradičnými metódami, ako liečiť tenisový lakeť, ako sú kortikosteroidné injekcie alebo operácia, má rázová vlna niekoľko významných výhod.

V prvom rade je to neinvazívna procedúra, ktorá nevyžaduje žiadne rezné rany ani ihly.

Navyše, rázová vlna nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky, čo z nej robí bezpečnú voľbu aj pre pacientov, ktorí netolerujú lieky proti bolesti. Ak ste skúšali rôzne metódy, ako liečiť tenisový lakeť, no bez úspechu, vyskúšajte rázovú vlnu a diatermiu.

Kde podstúpiť liečbu rázovou vlnou?

Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy ohľadom toho, ako liečiť tenisový lakeť, Zdravie+ v Partizánskom ponúka revolučnú terapiu rázovou vlnou v kombinácii s diatermiou, ktorá prináša pacientom dlhodobú úľavu od bolesti a podporuje prirodzené hojenie tkanív.

Okrem tejto špičkovej terapie ponúka ambulancia Zdravie+ aj oxygenoterapiu pomocou kyslíkového koncentrátora. Táto doplnková liečba zvyšuje prísun kyslíka do tkanív, podporuje funkcionalitu buniek a zrýchľuje celkový proces hojenia.

Objednanie termínu vyšetrenia a liečby tenisového lakťa u nás je jednoduché a rýchle vďaka online rezervačnému formuláru dostupnému na našej webovej stránke: